Připravili jsme si pro Vás rubriku z nejčastějších otázek rybářů a rybářek v oblasti kaprařiny, které bude pro časopis Rybářství zpracovávat absolvent rybářské školy, rybářský hospodář, uznávaný rybář a majitel Rybářství Sahara a LK Baits. Lukáš Krása procestoval velký kus světa za rybami, detailně se zabýval studií ve vztahu sportovního rybáře – kapra a také řadu let vyvíjí nástrahy a návnady pro sportovní rybolov. Proto věříme, že žádné otázky nezůstanou bez odpovědi. Vaše dotazy zasílejte na email: krasa.l@seznam.cz
Vážený Pane Kráso, v minulém díle Cap Talku jste se zabýval inteligencí kapra, což mě velmi zaujalo a rád jsem si Vaše poznatky přečetl. Jsem v podstatě rybář, kterého baví nejen chytání ryb, pobyt v přírodě, ale také rád s kamarády vyrábím různé návnady. Poslední dobou stále řešíme otázku, jestliže je lepší vyrábět nutričně bohaté návnady a ty používat v menším množství, nebo vnadit větším množstvím návnad vyrobených z levnějších surovin? Jak je vyvinutý čich kapra? Někde jsem se dočetl, že kapr dokáže celkem dobře rozlišit nutriční složení potravy, aniž by nástrahu přijmul. Děkuji za odpověď – Karel Hejný.
Vážený Karle, vážím si Vašeho zájmu a musím říci, že je to možná jedna z otázek, která před lety rozdělila světovou kaprařinu na dva tábory vyznávající různé názory. Na jedné straně stáli kapraři, kteří přemýšleli detailně o složení své návnady a upřednostňovali nutričně bohaté boilies HNV (high nutritional value). Na druhé straně byla zase skupina rybářů, kteří nutričnímu složení návnad nepřikládali takovou vážnost, a naopak se snažili třeba i s kouskem navoněné pěny rybu vyhledávat. V podstatě to funguje dodnes. Jsou rybáři, kteří volí kvalitní návnady, a pak jsou rybáři, kteří raději použijí více návnad na úkor kvality nebo chytají pouze na hodně aromatickou nástrahu bez většího přikrmení. Jak víte, jsou revíry, kde chytíte kapra častokrát na „cokoliv“, ale jsou revíry, kde s „levnou“ návnadou/nástrahou máte mizivou šanci uspět. Také je to o přístupu samotného rybáře ke svému koníčku. Je to jako v běžném životě. Někomu stačí málo, někdo se spokojí s průměrnými výsledky, a naopak jsou rybáři, kteří do všeho jdou naplno, aby dosáhli co nejlepších výsledků. Když sledujete rybáře, kteří tomuto sportu dávají „všechno“, ať už je to na poli závodním, nebo nezávodním, musíte zaznamenat, že mají za sebou skutečně výsledky.
Abych se ale vrátil úplně k Vaší otázce, musím říci, že dnes existuje několik publikací, které popisují detailně čich kapra. Některé z nich uvádějí, že čich kapra je 30 000 krát citlivější než chuť. Kapr má dokonce čich vyvinutější než pes. Vždy mě tento výzkum a každé poznání maximálně zajímalo, protože zde funguje jen jedna rovnice. Čím více víte o cílové rybě, tím větší máte šanci jí porozumět a následně chytit. To samé platí i při výrobě návnad a nástrah. Čím více víte o čichu, chuti, trávení, přirozené potravě, tím si vytvoříte lepší návnadu. Čich kapra je dokonalá laboratoř, která skutečně dokáže vyhodnocovat kvalitu potravy na velkou vzdálenost. I kdyby byl čich kapra na samotné úrovni se psem, můžeme celkem dobře porovnat, jak dokonalý smysl mají. Vždyť je běžné, že psi dokáží například identifikovat předmět, kterého jste se nedotknuli, ale stačí, aby byl v jedné místnosti s Vámi. Také psi umí identifikovat pach pachatele z odhozené zbraně ve vodě. Vždy mě zajímalo, jakým tekutým signálem dokážu kapra oslovit a na jakou vzdálenost. U žraloka se uvádí, že dokáže rozpoznat kapku krve v 5 milionech litrů vody. Krev ale v tomto případě není silný koncentrát, ale výborný nutriční signál, který má žralok v hlavě zakódovaný jako „potrava je na blízku“.
Po letech, co se věnuji této otázce v souvislosti s kaprem, jsem přišel na mnoho faktorů, které rozhodují o tom, kdy a na jak velkou vzdálenost dokážu kapra oslovit. Upozornit rybu na něco nového ve vodě není až tak velký problém. V podstatě řečeno, kapra oslovíte i na nepotravinové pachy. Ale pokud dokážete ještě bohatý nutriční základ obohatit o funkční estery, aminokyseliny a jiné látky, které mají kapři zakódované jako potravu, okamžitě zvednete zájem ryb. Převážně starší zkušené ryby, kterým nic nechybí, dokáží na dálku určit nutriční složení potravy a následně vyhodnocují, jestli se vyplatí plýtvat energií spojenou s přijímáním a trávením sousta, nebo ne. Pamatuji si na dobu, kdy jsem se zabýval vývojem tekuté potravy All Amino Nutric. Toužil jsem vyvinout preparát, který by dokázal obohatit nástrahu/návnadu a následně pod vodou spustit signál, který by rybě vydával přirozený signál, že na blízku je bezpečná, a přitom nutričně bohatá potrava. Celý život je kapr závislý na fyzikálně chemických signálech. Kapr když se vylíhne, nějaký čas žije z potravy, která mu příroda s sebou na cestu dala do žloutkového váčku. Po strávení této zásoby je kapr nucen vyhledávat potravu. Nejprve to jsou určitá naupliová stádia planktonu, později větší plankton, bentos a jiné. Když bych to popsal laicky, tak kapr nemá žádnou učebnici nebo maminku, která ho chytne za ruku a ukáže mu vhodnou potravu. V hlavě má zakódované určité chemické signály, podle kterých se celý život řídí a které mu pomáhají objevit ložisko potravy i varovat o nebezpečí. O špičkovém čichu kapra není tedy pochyb.
Dlouhá léta jsem pracoval na vývoji preparátu, který by se co nejvíce podobal přirozeným potravním signálům. Začal kolotoč, který nebral konce. Oslovil jsem největší specialisty přes výživu ryb a prošel si mnoha praktickými výzkumy, čímž bylo i samotné profukování střev kapra, abych zjistil i jejich poživatinu v různých podmínkách a ročním období. Největší posun kupředu ale shledávám ve výběru aminokyselin a jejich poměrovým složením. Každá ryba má svoji směs aminokyselin, kterou vyhledává, a to se ještě může značně měnit podle věku podobně jako je tomu u lidí, kdy dospělí mají poněkud jiné nároky oproti dětem. Skloubení aminokyselin s aminy, amidy, sacharidy, lipidy a řadou přírodních látek posouvalo tento nutriční signál dál a dál. Pravdou je, že přípravek jsem prvně zkoušel na akvarijních rybičkách, a až poté následovaly pokusy v malých rybníčcích přímo na kaprech, kde jsem All Amino Nutric upravoval přímo na cílovou rybu. All Amino Nutric patří už více než deset let k nejpoužívanější tekuté potravě v oblasti sportovního rybolovu. Používají ho rybáři při výrobě boilies, k dipování návnad a nástrah nebo jako přídavek do krmných směsí. Z mého výzkumu a praktického poznaní jsem jednoznačně toho názoru, že s nutričně bohatšími návnadami máte šanci chytat mnohem více větších/starších ryb. Pravdou je, že mnoho rybářů vyráží k vodě na pár hodin a v podstatě „stačí“ mít nutriční hodnotu jen v signálu, nikoliv v surovinách/základu. Ryba v první moment může díky dobrému signálu vnímat Vaší nástrahu a pár vhozených návnad okolo jako lehce dostupnou výživu. Bude se rychle krmit a vy máte šanci na její rychlý úlovek, a vůbec nás nemusí zajímat, že po pozření a strávení ryba vyhodnotí tuto potravu jako „fejk“, protože to už jsme na cestě domů. Pokud se ale budeme bavit o dlouhodobějším rybaření nebo pokud místa navštěvujeme pravidelně, budeme stoprocentně lepších výsledků dosahovat s komplexně vyváženými návnadami. Věřte, že vaše investice do nutričně bohatších návnad se Vám několikanásobně vrátí v podobě krásných zážitků s Vašimi úlovky.
LUKÁŠ KRÁSA