CARP TALK – Je kapr inteligentní?

          Připravili jsme si pro vás rubriku z nejčastějších otázek rybářů a rybářek, které bude pro vás zpracovávat Lukáš Krása. Vaše dotazy zasílejte na email: krasa.l@seznam.cz

          Lukáš Krása – absolvent rybářské školy, rybářský hospodář, rybář a jednatel Rybářství Sahara a LK Baits, který procestoval velký kus světa za rybami, detailně se zabýval studií ve vztahu sportovního rybáře – kapra a také řadu let vyvíjí nástrahy a návnady pro sportovní rybolov. Proto věříme, že žádné otázky nezůstanou bez odpovědi.  

Vážený Pane Kráso, v poslední době čtu různé diskuze o inteligenci kapra. Někteří tvrdí, že je to ryba hloupá a že ji rybáři zbytečně přeceňují a jiní ji považují za velmi chytrého protivníka. Jaký názor na to máte Vy? Děkuji Pavel Vomočil

          Je to zrovna jen pár dní, kdy jsem toto téma osobně rozebíral s akademickým pracovníkem a vedoucím laboratoře na fakultě rybářství RNDr. Bořkem Drozdem, Ph.D., který navštívil náš revír Sahara. Už několik let analyzujeme chování ryb v tomto revíru a jejich přizpůsobení se na dané životní podmínky. Je až neuvěřitelné, jak se ryby rychle učí a reagují na měnící se životní podmínky a rybářský tlak. Hodně lidí i rybářů tvrdí, že kapr je hloupé stvoření bez inteligence s nepatrným mozkem a třívteřinovou pamětí, řízený jen slepými instinkty. Na rybářské škole jsem se učil, že forma vyšší inteligence není u kapra rozvinutá, tedy kapr není schopen analyticky myslet. Možná, že slovo inteligentní není pro vystižení této kapří schopnosti vhodný pojem, ale zeptejme se, co je definice inteligence? Definovat znamená omezovat, proto definice tak složité vlastnosti jako je inteligence nikdy nemůže být dokonalá. Celá naše rybařina je o tom, jak přelstít nebo překvapit kapra a můj dojem je takový, že pravidelně lepších výsledků dosahují rybáři, kteří o kaprovi přemýšlí jako o inteligentním živočichovi. Nerad bych zacházel příliš do hloubky této vlastnosti, ale rád bych řekl, že je více lidí i rybářů, kteří kapra podceňují. Nevím, jestli je kapr inteligentní, ale jedno vím jasně. Kapr je živočich, který se velmi rychle učí a dokáže dobře využívat svých smyslových ústrojí. Už od raného stádia je v podstatě rybička odkázána sama na sebe a její hlavním úkolem je vyhledat nejvhodnější potravu, vyhnout se predátorům (rybářům) a úspěšně se rozmnožit.


 Kapr se učí ze zkušeností již od ranného stádia

          V podstatě je to jednoduchý vzorec přírody, ale na druhé straně může být velmi složitý. Rybám jsem doslova propadl a zajímám se o ně od dětství. Jako výrobce rybářských návnad i jako sportovní rybář mám velkou motivaci, co nejvíce pochopit chování kapra. Nejsem žádný vědec, ale obyčejný rybář, který chce být úspěšný. Je spousta vlivů, které ovlivňují chování ryb.

Velmi rád se šoulám po revíru s jedním proutkem a sleduji přírodu. Někdy objevím skupinku ryb, která je ukrytá před okolním světem, jako v tomto případě.

 

          V některých případech, kdy mají rybáři jeden záběr za druhým, si mohou myslet, že je kapr hloupé stvoření, když záběry nemají, je zase kapr vychytralý. To slýcháváme denně. Ale pojďme se vrátit k té nejzákladnější rovnici, což je výskyt přirozené potravy a samozřejmě množství spotřebitelů. Je pravda, že čím hustší rybí obsádka a méně přirozené potravy, tím se nám ryba chytá snadněji, protože je odkázána na „umělé krmení“. V opačném případě, kdy je výskyt kvalitní přirozené potravy vyšší, ryba nemá potřebu riskovat a její ulovení je mnohem složitější. Vše může být ještě vystupňované, pokud revír není příliš velký a mezi rybami dochází k dokonalé komunikaci. Na podobné revíry se připravuje velmi těžko. Rybám vlastně nic neschází a nemají potřebu riskovat. Mám zkušenosti, že v krátkém časovém úseku, který trávíme na rybách, není smysluplné zahajovat velké krmné kampaně ani se snažit nějak konkurovat bohaté přirozené potravě. V takovýchto situacích se raději snažím rybám nabídnout něco nového, neokoukaného a spíše rybu překvapit po stránce taktiky.

Kapři se velmi rychle učí, a proto se snažíme vyvíjet stále nové a nové návnady. NUTRIGO je absolutní novinka na trhu a stojí za to ji vyzkoušet na Vašem revíru.
Co takhle změnit tvar a druh nástrahy? CUC! je možná jakýsi návrat ke kořenům, ale bezpochyby jedna z nejúspěšnějších nástrah poslední doby.

          V některých případech stačí jen rybu zmást svým chováním. Povšiml jsem si na našem rybářském revíru Sahara, který má okolo 18 ha, jak jsou ryby velmi citlivé na rybářský tlak. Řekněme si pravdu, jak to funguje. Rybář přijíždí k vodě. Má před sebou třeba týden rybaření, takže je prvně důležité postavit tábor. Dát loď na vodu. Zatlouci kolíky. Pak se jde na sondování místa a usazení tyčové bójky, která je většinou usazena na stejném místě, protože všichni na sonaru vidí stejné anomálie ve dně. Pak se rybář vrátí s krmením a ze břehu místo několikrát prohodí olovem, aby si mohl zaklipovat vzdálenost. Když se za těmito přípravami, ale i samotným chytáním rybářů ohlédneme, nakonec zjistíme, že se všichni u vody chováme stejně a rybám vydáváme stejné varovné signály. Zrovna včera jsem chytal nedaleko mého bydliště na pískovně Mělice. Ryba byla celkem při chuti do doby, než se zatáhla obloha, a v dálce začalo hřmít. Na to zareagovali snad všichni rybáři, kteří začali převážet pruty, krmit, hledat nová místa, přehazovat, připevňovat bivaky. Prostě vzniknul takový šrumec, že absolutně ustaly záběry. Věřte, že starší ryby už mají za léta tolik zkušeností s těmito zvuky, že přesně vědí, kdy mohou bezpečně přijímat potravu a kdy být na pozoru.


Nahozená nástraha kousem za rákosem bez olova a s povoleným vlascem přelstila tohoto krásného lysce

          Stejně tak jak se ryba učí reagovat na zvuky, velmi dobře si pamatuje negativní zkušenosti například s návnadami, nástrahami, návazci apod. Někdy tedy stačí změnit velikost návnad, použít více druhů průměrů nebo příchutí. Prodloužit návazec a použít vymáčenou nástrahu. Vytáhnout tyčovou bójku. Zjemnit návazec. Použít zpětná olova (ukotvení vlasce ke dnu). Existuje spoustu možností, jak se pokusit přelstít i ty nejchytřejší ryby v revíru, ale k tomu se rybář dopracuje pouze tehdy, pokud rybu a její ekosystém začne intenzivně vnímat.

LUKÁŠ KRÁSA